antika fiyat al +90532 400 2886

Şevket Dağ

Şevket Dağ Tabloları - Şevket Dağ Tablo Alanlar - Şevket Dağ Tablo Fiyatları - Şevket Dağ Tablo Müzayedeye Yazdırma - Şevket Dağ Resim Ekspertizi - Şevket Dağ Antika Tablo Alanlar - Şevket Dağ Resimleri Alan Yerler

Antik Antika olarak ünlü ressamlar ve değerli tabloların alımını yapıyor, ücretsiz ekspertiz hizmeti sağlıyoruz.

Siz de Antika Tablo satmak istiyorsanız yetkili personelimizle iletişime geçiniz.

Şevket Dağ 

İlköğrenimini Hacı Ferhat Okulu'nda, orta öğrenimini ise Dar-ül Muallimin'de tamamladı. Sanayi-i Nefise Mektebi Alisi'nden 1897 yılındaOsman Hamdi Bey ve Alexandre Vallaury'nin öğrencisi olarak mezun oldu.

Bir süre Evkaf'ta memur olduktan sonra, 1902 yılında başlayan ve yirmi üç yıl süren resim öğretmenliğine Mahmudiye Rüştiyesi'nde başladı. Sırasıyla Galata, Nişantaşı, Aksaray, Feriköy, Koca Reşit Paşa ve Kadıköy Numune Okulları ile Vefa, Nişantaşı ve Galatasaray Lisesi'nde çalıştı. Galatasaray Lisesi'nde ressam Fikret Mualla'nın hocası oldu.

Fikret Mualla anılarında: "Pehlivan yapılı, zarif, iri gözlü ve pos bıyıklı idi. İlk dersimize girdiğinde; cebinden üç kurşunkalem ile bir çakı çıkarttı. Kurşunkalemin nasıl açılacağını ilk ders olarak gösterdi. Şevket Bey her konunun alfabesinden başlayan bir eğitimciydi." diye bahseder.[1]

Dar-ül Muallimin'de (İstanbul Öğretmen Okulu) resim öğretmeniyken, daha sonraları kitaplarında kendisinden bahsedecek olan Malik Aksel'in de öğretmeni oldu.

1909 yılında Mehmet Ruhi Arel'in Şehzadebaşı'ndaki evini mekân olarak seçerek toplanan dönemin sanatçılarıyla kurulan Osmanlı Ressamlar Cemiyeti'nin kurucuları arasında yer aldı.

1919 yılında arkadaşları İbrahim Çallı ve Hikmet Onat'la birlikte Türk Ressamlar Cemiyeti'ni kurdu. Cemiyet'in 11 Mart 1920 tarihli ilk toplantısında şu kararlar alındı:

Türk Ressamlar Cemiyeti'nin İlk Toplantı Tutanağı. Şevket Dağ'ın "Palet" İmzası

1. Veliaht-ı Saltanat (Geleceğin padişahı) Abdulmecit Efendi'ye Cemiyet'in kurulduğunu bildiren bir mektup yazılması,
2. Eserleri ile tanınan meslektaşlara da bilgi verilmesi,
3. Kurucu üyelerden Şevket Dağ'ın genel sekreterliğe seçilmesi,
4. Cemiyete mahsus etiketli zarf ve kâğıt bastırılması.

Şevket Dağ, "Enteriyör" resim türünü kapsamlı olarak işleyen ilk sanatçıdır.[2] 1916 yılından itibaren her yıl düzenlenen "Galatasaray Sergileri" ile 1939 yılında gerçekleşen ilk "Devlet Resim Heykel Sergisi"ne katılan ve "Enteriyör" (iç mekân) resim türü ile uğraş içinde olanŞevket Dağ Cumhuriyet sonrasında yaşanan "Modernleşme" hareketine tepki duysa da, 1920'lerden sonra "izlenimci" (Empresyonist) bir palete doğru değişim göstererek, 14 Kuşağı (Çallı Kuşağı)'nın sanatçıları Feyhaman Duran, Hikmet Onat, İbrahim Çallı ve Sami Yetikarasında yer aldı.

Zaman zaman eleştirilere de maruz kalan sanatçının resimlerine en keskin eleştiriyi, dönemin genç kuşak ressamlarından cumhuriyet sonrası "Modern Resim" anlayışını savunan Eşref Üren'den aldı: "Şevket Dağ Türkiye'de öteden beri ev içi ressamı olarak tanınır. FakatFransız'ların bu alanda eserler vermiş Bonnard, Edouard Vuillard (1868-1940)'ından ne kadar uzak. Enteriyör'ler havasız ve içindeki figürler eğreti."[2] Bu eleştiri ile ilgili, Darülmuallimin'de Şevket Dağ'ın öğrenciliğini yapan Malik Aksel "Sanat Hayatı" adlı kitabında onun ağzından "Kuşak çatışmasının yansımasıdır" der.

5.dönem Konya ve 6. ve 7. dönem Siirt milletvekilliği de yapan sanatçı, 23 Mayıs 1944 yılında İstanbul'da vefat etti.

© 2016 - AntikAntika Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.