antika fiyat al +90532 400 2886

Limoges Porselenler

Limoges Porselen - Limoges Porselen Alanlar - Antika Limoges Porselenleri - Antika Limoges Porselen Alanlar - Limoges Porselen Ürün ve Çeşitleri - Limoges Damgalı Kutu, Tabak, Fincan, Obje Alan Yerler

‘Limoges porselen’ porselen tarihinin dönüm noktalarından biridir. Kaolin adı verilen kilin Orta Fransa’da Limoges kasabası yakınlarında çıkarılmasıyla başlayan Limoges porseleni öyküsü, bugün de ilk günkü gibi sürüyor.

Siz de bu tür ürünlerle ilgileniyor ya da evinizin muhteşem şıklığına takviye zerafet ve sanatın kalitesini taşımak istiyorsanız taleplerinizi Antik Antika'ya iletebilirsiniz.

Antik Antika; Almanya, Amerika, İtalya, Hindistan, Fransa başta olmak üzere 50'yi aşkın bölgeye yapmış olduğu ticari ziyaretlerde edinmiş olduğu ürünleri ve müzayedelerden topladığı değerli eşyaları ilginize sunmaya devam ediyor.

Limoges, porselen denildiğinde akla gelen ilk isimlerden biridir. Farklı bir özen ve kalite ile üretildiklerini bir bakışta belli eden bu özel porselenler şıklıklarıyla yüzyıllardır evlerimize konuk oluyor ve özel konuklar gelince çıkarılmak üzere vitrinleri süslüyor. Limoges porselen hemen herkes tarafından biliniyor, kullanılıyor ancak bu adın aynı zamanda porselenin üretildiği bölgenin adı olduğu ise çok fazla bilinmiyor. Oysa Fransa’nın küçük bir kasabası olan bu bölge bugün dünyada porselenin başkenti olarak kabul ediliyor. Bu incelikli porselenin öyküsü, 1768’de, ‘kaolin’ adı verilen kilin Orta Fransa’da Limoges kasabası yakınlarında çıkarılmasıyla başlamış. Granit kayaçlardan elde edilen, seramik ve porselen yapımında kullanılan bu kilin bulunmasının hemen ardından da bölgenin ekonomik açıdan daha güçlü konumdaki Turgot bölgesindeki küçük bir fayans fabrikası hemen porselen fabrikasına dönüştürülerek, 1771 yılında ilk ürünler üretilmeye başlanmış…
19. yüzyılın başlarına gelindiğinde, bu fabrika ‘Limoges’ kaoliniyle çoktan dünyanın beyaz porselendeki en iyi örneklerini üreten bir merkez durumuna gelmiş. 1830’larda ‘Limoges’ bölgesinde yer alan porselen fabrikası sayısı otuzu geçmiş. 19. yüzyılın ikinci yarısı ise ‘Limoges’ porselenlerinin altın çağı olarak anılan dönem. Bölgenin uluslararası anlamdaki popülerliğinin oldukça arttığı bu yıllarda porselenlerin ihracatında da önemli gelişmeler yaşanmış.

Limoges’un kısa zamanda büyük üne kavuşmasının birincil nedeni yetenekli sanatçılar tarafından üretilen el yapımı doğal, üzeri süslenmemiş beyaz porselenler olmaları. Paris’teki ticaret gösterilerinde sergilenen bu porselenler, o dönemlerde son derece yeni ve orijinaldi. Porselenlerin çok fazla süslenmeyerek sergilenmesinin sebebi de insanlara porselen denilen bu yeni malzemenin ne kadar kaliteli ve temiz olduğunu göstermekti. Bunlara ek olarak Fransız porseleni kobalt mavi gibi belirli renk ve biçimlerde işlemeleriyle de ününe ün katmaya devam etti. Bugün dünyanın süsleme sanatlarında ve dekorasyonda en büyük isim ve markaları ‘Limoges’ porselenlerini dizayn ediyorlar. Özellikle 1925 Paris Uluslararası Dekorasyon ve Modern Endüstri Fuarı Limoges’un, uluslararası anlamda porselenin başkenti olarak kabul edilmesinde çok önemli bir rol oynamış. Günümüzün ünlü ve başarılı tasarımcıları da Limoges porselen üzerinde çalışarak dünyaca bilinmesine ön ayak olmaya devam ediyorlar.

Porselen Kutular
Limoges porselenleri eskiden daha çok mücevher kutularıyla biliniyordu. Bu kutular yüzyıllar boyu Fransa’da tasarlanıp üretildi. Bugün mücevher saklamak ya da daha çok süs amaçlı olarak kullanılan bu kutular, 18. yüzyıl ortalarında Fransa’da ortaya çıkan enfiye tütün saklama kutularının hemen hemen aynı. Kişinin rahatlıkla üzerinde taşıyabileceği kıyafetlerine de uyumlu olarak tasarlanan bu kutular soylular ve sanatçılar arasında yaygın olarak kullanılıyordu. Pek çok farklı boyutta ve değişik şekillerde bulunabilen bu kutular kaolinin keşfinin hemen ardından Limoges porselenden yapılmaya başlanmış. Fransız devriminin ardından pek çok aristokratın ölmesi ya da şehri terk etmesi sonucu enfiye tütünü kutuları uzun yıllar ortadan kaybolmuş ve bir daha eski popülerliğine hiçbir zaman kavuşamamış. 20. yüzyılla birlikte Limoges kutular büyük dönüşü yaşandı ve şu an ‘Limoges kutu’ olarak bilinen şekliyle tekrar büyük popülarite kazandı. Bugün üretilen kutular çok fonksiyonel değiller ancak özel koleksiyonlar, süs eşya ve hediyelik olarak üretiliyorlar. Kutular Limoges’un en çok bilinen ve talep gören ürünleri ancak vazolardan bardaklara, fincanlardan bebeklere, küllüklere kadar artık pek çok farklı ürün çeşidini bulmak mümkün. Bugün 20-30 kadar fabrika sadece Limoges yemek takımları ve hediyelikleri üzerine yoğunlaşmış bir üretim yapıyor.

© 2016 - AntikAntika Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.